17 жовтня 2023 року в Києві Міжнародною радою з великих електроенергетичних систем CIGRE в Україні та Міжнародним виставковим центром за партнерством ENERGY CLUB та підтримкою НТСЕУ було організоване та проведено VIIІ МІЖНАРОДНИЙ КОНГРЕС ІНЖЕНЕРІВ-ЕНЕРГЕТИКІВ «Інноваційний шлях відновлення енергетики України».

Щорічний КОНГРЕС ІНЖЕНЕРІВ-ЕНЕРГЕТИКІВ – актуальна, незалежна платформа для діалогу та взаємодії між усіма зацікавленими гравцями енергетичного сектору України. Конгрес інженерів-енергетиків – потужна національна і міжнародна платформа для компетентного обговорення важливих питань відновлення української енергетичної інфраструктури. Попри те, що війна ще триває, цьогорічний Конгрес об’єднає під єдиним дахом експертів, урядовців, науковців, фахівців енергетичного та електротехнічного ринку для формування планів повоєнної побудови більш сучасної, надійної, безпечної енергетичної системи.

Робота Конгресу спрямована на сприяння інтеграції української енергосистеми до європейського енергетичного простору, підвищенню рівня енергетичної безпеки, ефективному функціонуванню українського ринку електроенергії, впровадженню енергоефективних технологій та обладнання, організаційних форм та технологій розвитку електроенергетики.

Конгрес став справжньою подією в енергетичній сфері України. В роботі конгресу взяти участь понад 200 фахівців енергетичних підприємств, виробників і постачальників обладнання і матеріалів, представників органів влади.

Під час урочистого відкриття виступили ключові фігури енергетичного сектору країни, включаючи президента Міжнародної Ради з великих електроенергетичних систем CIGRE в Україні Олександра Светеліка, Заступника Секретаря РНБО України Олексія Соловйова, Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Ганни Замазєєвої, Члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Дмитра Коваленка.

Ключова мета конгресу: зосередити увагу на інноваційних рішеннях для відновлення та модернізації енергетичної інфраструктури України. Основною тематикою дискусійних платформ КОНГРЕСУ стала Мета стійкого розвитку енергетики України:
• Надійне та безперервне забезпечення критичної інфраструктури енергоресурсами під час вимушених обмежень з боку енергосистеми.
• Цифровізація енергетичної системи України
• Впровадження європейських та міжнародних стандартів у галузі SMART GRID.
• Створення додаткових розподілених потужностей генерації для регулювання енергосистеми.
• Заміщення застарілих технологій новими.
• Розвиток розподільчих мереж та операторів малих систем розподілу на основних принципах Smart Grid.
• Потенціал та реальні перспективи розвитку відновлюваної енергетики України

З доповідями виступило 18 спікерів – експертів CIGRE, представників провідних підприємств і організацій енергетичної галузі, наукових установ.

Тематики доповідей:

Інноваційне відновлення енергетики України. Стан розподільчих електричних мереж, впровадження «розумних мереж» в України.
Спікер: Юрій Бондаренко, Перший віцепрезидент, Голова Технічного комітету CIGRE в Україні, Голова правління ГО НТСЕ України. Заслужений енергетик України.

Відновлення енергетики України: проблеми та ризики.
Спікер: Борис Костюковський, міжнародний експерт СIGRE.

• Післявоєнне відновлення українських розподільних мереж.
Спікер: Вадим Данилків, В.о. генерального директора АТ «Миколаївобленерго».

• Цифровий двійник електромереж для покращення обслуговування, ремонту та планування.
Спікер: Олександр Тасєв, Регіональний менеджер EE&CIS Hexagon Safety, Infrastructure & Geospatial division (Німеччина)

Концепція розвитку електромереж.
Спікер: Леонід Москаленко, менеджер планування та аналітики ДТЕК мережі.

Потенціал впровадження заходів Управління попитом для ОЕС України.
Спікер: Сергій Кучер, міжнародний експерт CIGRE.

Енергоефективні рішення Schneider Electric в системах розподілу електроенергії.
Спікер: Максим Дяков, менеджер з технічної підтримки, Schneider Electric.

Забезпечення кібербезпеки при побудові «розумних» електричних мереж.
Спікер: Олег Разумовський, провідний експерт Робочої Групи CIGRE «Кібербезпека об’єктів критичної інфраструктури в електроенергетиці».

Сучасні рішення захисту повітряних ліній та приклади їх застосування в Україні.
Спікер: Сергій Кучеренко, Директор з розвитку електротехнічної Компанії E.NEXT Україна.

Стан та напрямки підвищення якості підготовки фахівців за спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».
Спікери: Олександр Яндульський, декан, д.т.н., професор НТУУ «Київський політехнічний інститут» ім. Ігоря Сікорського», Нестерко А. Б., Тимохін О. В., Тимохіна А. О.

Трансформація розподільних мереж – необхідні інвестиції в мережах розподілу електроенергії на 2023 2030 роки на прикладі Польщі. Спікер: Ян Штефуник, директор ТОВ «Консультаційно-інженерний центр ПУЕ-21».

Технічне переоснащення АСДТУ на базі POWERON ADMS від GENERAL ELECTRIC. Досвід впровадження в компаніях ДТЕК МЕРЕЖІ.
Спікер: Ігор Циганок, керівник департаменту з операційних технологій ДТЕК «КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ».

Впровадження проєкту «Технічне переоснащення автоматизованої системи диспетчерського технологічного управління (АСДТУ) обленерго на базі ADMS General Electric». Досвід впровадження в Київ-, Одеса-, Дніпрообленерго.
Спікер: Олексій Дєдов, заступник керівника відділу ТОВ «НТК ЕНПАСЕЛЕКТРО».

Цифрова трансформація в електроенергетиці: світові тенденції, особливості реалізації в ОЕС України та заходи щодо впровадження сучасних європейських та міжнародних стандартів у сфері розвитку «розумних мереж».
Спікери: Блінов І.В., д.т.н., заступник директора, Інститут електродинаміки НАН України, Денисюк С.П., д.т.н.. професор, КПІ ім. Ігоря Сікорського.

Газотурбінні технології для енергетики України.
Спікер: Юрій Чуб, Головний конструктор проєкту, ДП НВКГ «Зоря»-«Машпроект».

Кібербезпека як невідʼємна складова захисту електромереж та підстанцій в умовах воєнного часу.
Спікер: Максим Причина, Sales Engineer, BAKOTECH.

Розподілена генерація на об’єктах критичної інфраструктури України.
Спікер: Олександр Тесленко, провідний науковий співробітник відділу трансформації структури паливно-енергетичного комплексу Національна академія наук України Інститут загальної енергетики.

Серед пріоритетних напрямків було зазначене покращення можливостей балансування енергосистеми (за рахунок нових високоманеврових потужностей, систем накопичення/регулювання енергії, експорту/імпорту електроенергії на/із ринок ЄС, заходів з управління попитом та стимулів для балансування з боку споживачів).

Основою створення системи сталого розвитку повинне стати побудова регіональних розумних енергетичних мереж (SmartGrid).

Учасники підкреслили:
• На рівні генерації – втрачаємо теплову генерацію.
• В умовах руйнування терористами існуючих блоків наших теплових електростанцій та відсутності коштів на їх відновлення зростає загроза втрати регулюючих потужностей.

Незрозумілою залишається технічна політика стосовно перспектив існування ТЕС, загроза втрати існуючої регулюючої генерації на фоні відсутності фінансування відновлення її залишків та побудови нових блоків. Конгрес визначає ці питання важливими та звертається до органів виконавчої влади розглянути напрямки їх вирішення, звернути увагу на необхідність формування «Інноваційного Плану відновлення енергосистеми на основі кращих світових практик», створення нової енергетичної системи України.

Мета реалізації плану:
• Формування єдиної технічної політики від «споживача» до «генерації»
• Впровадження системних ефективних заходів за системою «5D»
• Ефективне використання інвестицій за рахунок «довгострокових інвестицій»
• Економіка війни та економіка миру – ми розрізняємо підходи

Напрями комплексних відновлюваних заходів:
• Створення передумов для відновлення – нові стандарти, оновлені нормативи
• Розробка планів інноваційних проектів
• Техніко-економічне обґрунтування (попереднє та детальне)
• План управління якістю (впровадження та комунікація)
• Інженерія (базова та детальна)
• Напрямок зусиль – моделювання, цифровізація та диспетчеризація.

Координаційним органом розробки та впровадження Плану відновлення може стати Технічна рада Міністерства енергетики України, яку необхідно оновити за участю профільних громадських організацій, фахівців підприємств та експертів галузі.