12 лютого 2020 року відбулися чергові щорічні Загальні збори експертів Громадської спілки «Міжнародна рада з великих електроенергетичних систем СІГРЕ в Україні».

Президент Светелік О.Д. привітав учасників зборів та подякував за спільну співпрацю у 2019 році в рамках діяльності ГС «СІГРЕ-Україна»/УНК CIGRE, нагадав про відзначення у 2019 році 15-ої річниці заснування Українського Національного Комітету CIGRE та у 2021 році 100 річчя CIGRE .

Светелік О.Д. відзначив важливість:

  • проведення єдиної науково технічної політики в електроенергетиці;
  • нормативно-правового регулювання питань функціонування та розвитку енергосистеми України включаючи генеруючи потужності та розподільчі мережі;
  • врахування перш за все вимог споживачів енергетичних ресурсів;
  • підписання Меморандумів про співробітництво з іншими громадськими організаціями;
  • створення та функціонування Експертно-аналітичної ради «СІГРЕ-Україна»;
  • участі у роботі експертної групи РНБОУ з питань подолання загроз в енергетичній безпеці.

Перший віце-президент Бондаренко Ю.М. нагадав основні історичні події створення та розвитку ГС «СІГРЕ-Україна»:

1994-1998 р.р. – вступ до CIGRE Енергетичної науково-виробничої асоціації «Енпаселектро», ВАТ «Український науково-дослідний, проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування», АТ «Запоріжтрансформатор», НЕК «Укренерго».

2004 р. – визнання Адміністративною Радою CIGRE створення в Україні Національного комітету цієї організації.

2007 р. – набуття статусу постійного представника УНК CIGRE в Адміністративній Раді CIGRE.

2013 р. – створення Регіонального комітету країн південно-східної Європи CIGRE (SEERC).

2018 р. –проведення ІІ Регіональної конференції SEERC в м.Києві.

 

Виконавчий директор ГС «СІГРЕ-Україна» Зенюк О.Ю. доповів про готовність до проведення чергових щорічних Загальних зборів експертів – у складі ГС «СІГРЕ-Україна»/УНК CIGRE. У 2019 році зареєстровано 7 колективних членів та 42 індивідуальних членів. На зборах присутні 5 колективних та 36 індивідуальних членів, тобто збори є легітимними.

За порядком денним на засіданні було розглянуто та затверджено:

1) Звіти:

  • про діяльність ГС «СІГРЕ-Україна»/УНК CIGRE у 2019 році;
  • про діяльність Технічного комітету ГС «СІГРЕ-Україна»/УНК CIGRE у 2019 році;
  • ревізійної комісії щодо діяльності ГС «СІГРЕ-Україна»/УНК CIGRE у 2019 році.

2) Внутрішні документи ГС «СІГРЕ-Україна»/ УНК CIGRE :

  • план робіт ГС «СІГРЕ-Україна»/ УНК CIGRE на 2020 рік;
  • розміри членських внесків на 2020 рік;
  • кошторис витрат ГС «СІГРЕ-Україна»/ УНК CIGRE на 2020 рік.

 

Збори відзначили, що основними результатами діяльності ГС «СІГРЕ-Україна» у 2019 році стали:Збори відзначили, що основними результатами діяльності ГС «СІГРЕ-Україна» у 2019 році стали:


1. Створення за ініціативою колишніх керівників Міністерства енергетики України та НКРЕ на площадці ГС «СІГРЕ-Україна» Експертно-аналітичної ради СІГРЕ-Україна, до складу якої увійшли: Бондаренко Ю.М., Гайдук В.А., Домбровський О.Г., Єрмілов С.Ф., Кривицький В.В., Рогозин О.Г., Светелік О.Д., Титенко С.М., Чех С.М.

2. Співпраця Експертно-аналітичної Ради з Міжнародним інститутом менеджменту (МІМ) та організації на його базі роботи Енергетичного клубу.

3. Підписання низки Меморандумів з:
– Бізнес-школою МІМ – про партнерство.
– Національним електротехнічним комітетом України Міжнародної електротехнічної комісії IEC –про співробітництво та взаємодію в рамках підтримки нових проектів в напрямку стандартизації, сертифікації планування, стратегічного розвитку та інновацій в електроенергетичній галузі України.
– Громадською організацією «Науково-технічна спілка енергетиків та електротехніків України» – про партнерство та співпрацю;
– ТОВ „ЕКО+” – про співробітництво у розробленні державних стандартів для систем балансування і накопичення енергії, відпрацюванні механізмів впровадження відповідних пілотних проектів, залучення інвестицій для впровадження систем накопичення енергії.

4.Участь експертів УНК CIGRE у низці заходів в Україні та за кордоном в рамках діяльності CIGRE та SEERC, в тому числі Робочих групах CIGRE:
– 20-24 травня 2019 року у конференції «Сучасний стан та перспективи розвитку систем релейного захисту і протиаварійної автоматики на підприємствах енергетики України. Новітні досягнення вітчизняних та зарубіжних виробників».
– 8-9 липня 2019 року у засіданні Адміністративного комітету Міжнародної ради країн Південно-Східної Європи CIGRE (SEERC) (м. Тбілісі, Грузія).
– 25 жовтня 2019 року в роботі 1-ого Міжнародного колоквіуму країн Південно-Східної Європи під егідою SEERC-CIGRE “Національні енергетично-кліматичні стратегії 2030 та виклики електроенергетичного сектору ” (м. Сараєво, Боснія та Герцеговина).
– Роботі Робочих груп CIGRE: 1) JWD A2/C4.52 “High-frequency transformer models for non-standard waveforms”. 2) JWG C2/C4.37 “A proposed framework for coordinated power system stability control”. 3) WG C5.24 “Exploring the Market Value of Smart Grids and Interactions with Wholesale (TSO) and Distribution (DSO) Markets”.
– 28-31 жовтня 2019 року у конференції «Цифрові підстанції як складова частина Smart Grid, перспективи впровадження в енергетичній галузі України. Новітні досягнення вітчизняних та зарубіжних виробників».
– 5-7 листопада 2019 року у роботі ХVIІ-го Міжнародного форуму «Паливно енергетичний комплекс України: Сьогодення та майбутнє» з виставленням експозиції. Проведення в рамках форуму VI-ого Всеукраїнського семінару інженерів-енергетиків. На семінарі було проведено панельні дискусії на теми:
1) Впровадження прогресивних технологій на основі концепції SMART GRID в генерацію, магістральні та розподільчі мережі.
2) Побудова довготривалого балансу електроенергетичних потужностей України.
3) Особливості функціонування нової моделі ринку електричної енергії.
В рамках останньої панельної дискусії було спільно з Мінекоенерго та Національним інститутом стратегічних досліджень проведено Круглогий стіл “Енергетична безпека України – правовий аспект”.
– 11 листопада 2019 року міжнародному Семінарі «Фотогальванічні Електростанції (ФЕС) – Інтеграція та вплив на електромережі» за участі Carlos Alvarez Ortega – спеціаліста компанії Huawei в сфері інтеграції ВДЕ до електричних мереж.
– 17 грудня 2019 року у роботі круглого столу “Енергетичний перехід: виклики для України”, який відбувся у Національному інституті стратегічних досліджень, де виступив Перший віце-президент Бондаренко Ю.М. з доповіддю “Нові технології в електроенергетиці: прагматизм чи популізм?”.

5.Підготовка спільно з інститутами НАН України, ПрАТ «Укргідроенерго» та ДП «НАЕК «Енергоатом» Першочергових науково-технічних заходів з екологізації Програми розвитку гідроенергетики України, як складової ПЕК.

6.Оновлення українською та англійською мовами нового веб-сайту https://cigre.org.ua/ за структурою веб-сайту Центрального офісу CIGRE.

 

Бондаренко Ю.М. у звіті про діяльність Технічного комітету ГС «СІГРЕ-Україна» підкреслив, що для авторитету УНК CIGRE і розуміння його місця в системі сучасних світових трендів важлива активізація участі експертів у заходах CIGRE:

1) 48-ї Паризькій Сесії (23-28.08.2020) в рамках підготовки до якої отримано від експертів спілки та надіслано до Центрального офісу CIGRE 3 синопсисі:

  • Agamalov O. „Mathematical model of power system’s dynamic stiffness and used it for resilience planning at increasing renewable power mix”, Tashlyk Pump Storage Power Plant.
  • Stognii, D. Voitov, A. Panov, A. Tiutyk, A. Kostiuk „SF6 circuit breakers’ monitoring system – development and implementation in Ukrainian power industry”, PE “ANIGER”.
  • Reich, K. Bakic, M. Pompili, Y. Bondarenko «Development and Challenges in Energy Economics in the SEERC Region (South East European Regional Council of CIGRE)».

2) ІІІ-ої Конференції SEERC (16-19 червня 2020 року, м.Відень, Австрія) з тематикою:

  • Перехід до енергосистем майбутнього у регіоні SEERC.
  • Транскордонне співробітництво в регіоні SEERC.
  • Перехід до енергосистем майбутнього у регіоні SEERC.

Від УНК CIGRE направлено до оргкомітету 2 синопсисі:

  • Бондаренко Ю., Ландау Ю., Осадчий С., Бондаренко Я. „Technical and economical features of Hydro Pumped storage power plants (HPSPPs) in power systems”.
  • Вишневський М. “New model of the electricity market in Ukraine, current status and results”.

 

У виступі виконавчий директор Зенюк О.Ю. наголосив, що: Основні напрямки діяльності ГС «СІГРЕ-Україна»/ УНК CIGRE на 2020 рік складено з урахуванням досвіду роботи у 2019 році та нових завдань. В проекті враховані зауваження та пропозиції, що були отримані після його надсилання на розгляд всім експертам ГС «СІГРЕ-Україна».

 

Під час проведення зборів виступили експерти: Бондаренко Ю.М., Приступчук О.А., Светелік О.Д., Шпак О.Л., Сидоренко А.В., Сябер М.О., Голембівська М..

 

В цілому Загальні збори пройшли позитивно, з визначенням пріоритетів та завдань ГС «СІГРЕ-Україна» на 2020 рік. Загальними зборами було рекомендовано:

  • експертам ГС «СІГРЕ-Україна» активувати свою участь у ювілейних заходах з нагоди 100 річчя CIGRE, участі у робочих групах, організації конференцій, виставок, підготовці інформаційно-аналітичних та історичних матеріалів, підручників, проведенні лекцій, виступів у засобах масової інформації та розглянути питання фінансування проведення цих заходів.
  • Президенту ГС «СІГРЕ-Україна» Светеліку О.Д звернутися до колективних членів ГС «СІГРЕ-Україна» з пропозицією надання фінансової допомоги для організації роботи Громадської спілки відповідно до затвердженого Загальними зборами Кошторису витрат на 2020 рік.